Şebekeden Bağımsız (Off-Grid)

Şebekeden Bağımsız (Off-Grid)

Kamboçya’da hastane ve okullar

Güney Doğu Asya’da yer alan Kamboçya’da eğitim ve sağlık tesislerinin tek sorunu elektrik sıkıntısı değil. Bölgede kurulan dokuz adet şebekesiz fotovoltaik sistem, Kamboçya halkının koşullarını iyileştirmeye yardımcı oldu.

 

 

 

Nijerya’da aydınlatma ve pompalama istasyonları

Afrika’nın bu en kalabalık ülkesinin sadece %40’ında elektrik var. Özellikle kırsal kesimlerde durum oldukça kötü. Elektrik olmadan tarım işçileri geçinemiyor. Güneş enerjisi, tarım işçilerinin günlük geçimini sağlamasına olanak tanıyor.

 

 

 

Moğolistan

Moğolistan seyrek nüfuslu bir ülke ve bu duruma şehirler arasındaki mesafelerin uzaklığı da eklenince ülke çapında merkezi şebeke imkânsız hale geliyor.

 

 

 

Spering’de (Avusturya) kesintisiz radyo yayını

Spering’deki radyo istasyonuna kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle geçilmez hâle gelen bir orman yolundan ulaşılabiliyor. Bölgedeki elektrik hatları çığ tehdidi altında olduğu için kesintisiz radyo yayını sağlayabilmek amacıyla güneş enerjili bir yedekleme sistemi gerekiyor.

 

 

 

Kabil (Afganistan) Barış Evi için güneş enerjisi

Çocuk yuvaları, okullar ve hastaneler gibi kamusal alanlarda güvenilir bir elektrik kaynağına ihtiyaç duyulur. IBC SOLAR, Liechtenstein Development Service ve VAF tarafından gerçekleştirilen ortak proje, bu ihtiyacı fotovoltaik sistemlerle karşılamak amacıyla tasarlandı.